Daily Archives: 15 aprilie, 2019

Baschet – Spectacol în Polivalentă în jocurile turneului internațional Mircea Petrișor!

Turneul internațional de baschet ”Mircea Petrișor” de la Focșani a debutat în Sala Polivalentă sâmbătă, 13 aprilie, de la ora 17:00, cu meciul dintre CSM Focșani 2007 și CSM Sighetu Marmației. Gazdele au câștigat cu 97-72.

Duminică, 14 aprilie, de la ora 12:00, s-au aflat față în față CSM Sighetu Marmației și Etoile Sportive du Sahel, din Tunisia, formație pregătită de celebrul antrenor Dragan Petricevic, fost selecționar al naționalelor României. Formația oaspete a este multiplă campioană și câștigătoare a Cupei Tunisiei, câștigătoare a Cupei Campionilor Africii. În partida cu formația din Sighet, baschetbaliștii tunisieni au realizat – împreună cu adversarii, în multe momente, un spectacol baschetbalistic de mare calitate, aplaudat cu generozitate de spectatori, între care a fost și primarul Cristi Valentin Misăilă, cel care la finalul întâlniri a stat de vorbă cu staff-ul și cu jucătorii tunisieni!
Scorul întâlnirii dintre CSM Sighetu Marmației și Etoile Spotive du Sahel a fost de 102-71 ( 27-25, 30-18, 22-19, 23-9) pentru tunisieni.
În ultima zi a turneului, marți, 16 aprilie, de la ora 19:00, în Sala Polivalentă, vor juca CSM Focșani 2007 cu Etoile Sportive du Sahel.

Este posibil ca imaginea să conţină: 1 persoană, joacă un sport, teren de baschet şi în aer liber
Este posibil ca imaginea să conţină: 1 persoană, joacă un sport, teren de baschet şi pantofi
Este posibil ca imaginea să conţină: 3 persoane, oameni făcând sport şi teren de baschet

Fotbal, Liga a III-a: CSM 2007 – ACS Suporter Club Oțelul 2-1 (0-1)

Formația CSM Focșani 2007: Dogaru – Petrescu, Panaite, Salaoru –Popa (55 Paizan), Pădineanu, Săpunaru, Manu (60 Sterian) – Predoiu (Dediu), Pasăre (90 Lăudatu).

Sâmbătă, 13 aprilie, pe stadionul Milcovul, într-o partidă începută la ora 17:00, fotbaliștii antrenați de Vasile Burgă și Adrian Toma au câștigat meciul cu ACS Suporter Club Oțelul Galați.
Pe un teren înmuiat de ploaia măruntă care a căzut tot timpul meciului, focșănenii au părut mai bine adaptați condițiilor de joc și au avut câteva acțiuni prin care au amenințat poarta oaspeților fără însă a le produce vreo pagubă: în minutul 1, Manu a șutat pe jos, în diagonală, dar mingea a trecut pe lângă bară, în minutul 4, Predoiu a centrat prea înalt pentru Pasăre, iar în mintul 10, Mihai a trimis la colțul lung, pe sus, din lovitură liberă de la 30 de metri, pe lângă vinclu. În minutul 19, Neagu de la oaspeți a șutat de la 30 de metri, prin surprindere, dintre trei adversari și mingea s-a dus pe lângă încheietura barelor din stânga lui Dogaru, însă în minutul 38 gălățenii au deschis scorul: David a trecut nestingherit prin apărarea gazdelor în zona centrală, a trimis la Munteanu care a tras plasat, cu latul, în colțul lung: 0-1! A urmat replica focșănenilor care au împins jocul în jumătatea Galațiului și, în minutul 41, Petrescu a centrat pentru Predoiu a cărui lovitură de cap din plonjon a trimis mingea pe lângă stâlpul din stânga lui Vlasie.
Partea a doua a întâlnirii a început cu joc la mijlocul terenului. În minutele 55 și 60, de la CSM 2007 au ieșit Popa și Manu și au intrat Paizan și Sterian. Cu forțe proaspete, gazdele au iuțit jocul și, în minutul 61 au reușit primul lor gol: de pe stânga, Paizan a bătut de la corner scurt, pe jos, la Pasăre care a preluat la marginea careului de 16 metri, a pivotat pe lângă grupul de adversari din spatele său și a trimis mingea în plasa porții lui Vlasie: 1-1! Trei minute mai târziu, același Pasăre a primit mingea în careu, lateral dreapta, a driblat scurt și a șutat pentru 2-1!
Gălățenii au trecut la ofensivă cu toate liniile, s-au lăsat descoperiți și, în minutul 72, Pasăre a sprintat la o minge pe dreapta, și-a depășit adversarul direct, s-a dus spre poarta lu Vlasie, dar a fost falutat din spate înainte de a ajunge în careu, doar cu portarul gălățean în față. Oapeții au forțat egalarea, dar aproape de gol au fost tot fotbaliștii Focșaniului: în minutul 86, Pasăre și-a depășit din nou adversarul direct, a pasat în zonă liberă lui Dediu însă șutul acestuia a dus mingea pe lângă stâlpul porții Oțelului.
A fost o victorie meritată a CSM 2007, frumoasă și muncită, în fața unei formații a Oțelului care nu a arătat, totuși, ca o pretendentă veritabilă la promovare!
În etapa următoare, sâmbătă, 20 aprilie, CSM Focșani 2007 va juca la Știința Miroslava.

Este posibil ca imaginea să conţină: 3 persoane, oameni în picioare şi în aer liber
Este posibil ca imaginea să conţină: unul sau mai mulţi oameni, oameni în picioare, cer, iarbă, în aer liber şi natură

Judo, U 21 – Laris Borș, Bogdan Drîmbă, campioni, Răzvan Burdușel, vicecampion național!

Campionatul Național de judo U 21 car a avut loc la Turnu Severin sâmbătă, 13 aprilie și duminică, 14 aprilie s-a încheiat cu un nou cucces remarcabil pentru sportivii CSM Focșanib2007!

Bogdan Drîmbă a câștigat medalia de aur și titlul de campion la 55 kg., iar la 66 kg. Laris Borș a cîștigat titlul de campion iar Răzvan Burdușel pe cel de vicecampion al României!
Sportivii de la CSM 2007 –LPS Focșani sunt pregătiți de senseii Iulian Surlă, Stănică Grosu și Marinel Palade.
Toți acești profesori au obținut cu sportivii pe care îi pregătesc titluri de campioni, medalii de argint, bronz ori clasări între primii cinci și la competițiile naționale și internaționale.

Este posibil ca imaginea să conţină: 5 persoane, persoane zâmbind, oameni în picioare

Tenis – Maria Daciana Ciubotaru finală de dublu și optimi la simplu la Maia, în Portugalia!

Maria Daciana Ciubotaru, sportiva CSM Focșani 2007, pregătită de antrenorul Firicel Tomai, a jucat finala probei de dublu a Turneului Europen de catgoria 1 pentru 14 ani de la Maia, în Portugalia, care a avut loc în perioada 8-14 aprilie. Maria a făcut pereche cu Cara Meșter, cea împreună cu care este campioana națională la dublu 14 ani pentru 2019 și a câștigat titlul de proba de dublu a Campionatului Internațional al României, în februarie.
Cele două sportive din România au stat în primul tur, apoi au câștigat cu 6-1, 6-3 întâlnirea cu Charlotte Leleu/Astrid Lew Yan Foon din Franța, cu 7-5, 6-0, meciul cu Veronika Ewald din Polonia/Valerija Maija Karghina din Letonia, cu 3-6, 6-1 10-8 partida cu Mariya Dolzhenko/Daryna Shoshyna din Ucraina. În finală, vineri, 12 aprilie, Maria și Cara au fost întrecute cu 6-4, 6-4 de perechea Darina Precechtelova/Amelia Smejkalova din Cehia.
La simplu, Maria Ciubotaru a jucat până în optimi unde a fost întrecută cu 6-1, 6-0 de Veronika Ewald din Polonia, după ce eliminase în tururile anterioare cu 6-0, 6-1 pe Joana Luz și cu 6-1, 6-2 pe Luna Dinoto Fernandez ambele, din Portugalia.
Pentru Maria Daciana Ciubotaru, XXVI Taça Internacional Maia Jovem 2019, Portugalia a fost al cincilea turneu internațional la care a jucat în 2019 după Paradis Open TEU16, Stavanger Open TE16 – în Norvegia, în ianuarie, International Championships of Romania în februarie, Prof.Dr.Ayhan KIZIL Cup – în Antalia, Turcia, în martie, XXVI. În toate aceste competiții, Maria Daciana Ciubotaru a reușit rezultate remarcabile, exprimate în promovări, la simplu sau la dublu, până în sferturi de finală, semifinale, ori finală, cum a fost la Internaționalele României, unde a și câștigat dublul!