Handbal, Liga Națională – CSM Focșani 2007 – Steaua București 23-18 (11-6)

Formația CSM 2007: Marocico -, Tevzadze – Ragea – 1 gol, Pătru – 1, Rotaru, Posa – 1, Hagiu, Miroiu – 2, Țuțu, Hrimiuc, Mocanu – 2, Rață – 4, Eros – 2, Gramatic, Sladic – 7, Năstăsie – 3.

Echipa de handbal a Focșaniului a câștigat, sâmbătă, 9 februarie, în Sala Polivalentă, în premieră, un meci împotriva Stelei București.
Partida a fost săracă în goluri de la început, până în minutul 6 mingea intrând în cele două porți doar de 4 ori: 2-2. În pauză s-a intrat cu 11-6, dar suporterii focșănenilor își aminteau cu neplăcere de alte situații în care favoriții lor au avut avans mare, inclusiv în partide cu Steaua, dar au terminat, în cel mai bun caz, la egalitate. Nu s-a întâmplat astfel și sâmbătă, când, în debutul părții a doua a întâlnirii focșănenii și-au mărit avansul la 6, apoi 7 goluri: 12-6, 13-6, 14-7, 15-8. Steliștii au încercat să replice în stil de echipă mare, dar nu au reușit decât să se apropie la 4 goluri: 18-14! Partida s-a încheiat cu un limpede 23-18 în favoarea CSM 2007!
A fost o victorie a maturității în joc a unei echipe care a scăpat de complexul numelor grele din handbalul românesc, o victorie a încrederii în propria valoare.
CSM Focșani 2007 se află pe locul 7 al clasamentului Ligii Naționale, cu același număr de puncte ca și Politehnica Timișoara, de pe locul 8, și la 10 puncte distanță de locul 9, primul din zona de play-out!

Este posibil ca imaginea să conţină: 5 persoane, oameni făcând sport şi în aer liber
Este posibil ca imaginea să conţină: unul sau mai mulţi oameni, oameni făcând sport şi în aer liber
Este posibil ca imaginea să conţină: 7 persoane, mulţime şi în aer liber