Sportivii focșăneni și antrenorii lor au fost premiați!

  • Sărbătoarea sportului focșănean a fost joi, 8 decembrie, la Cinema Balada!

DSCN0987DSCN0963 Sportivii focșăneni cu rezultate deosebite în anul 2016 și antrenorii lor au fost premiați joi, 8 decembrie, într-o festivitate care a avut loc la Cinema Balada. Au fost prezenți campioni mondiali, europeni și naționali, alți sportivi cu rezultate foarte bune în competiii interne și internaționale. Au fost prezenți primarul Cristi Misăilă, consilieri municipali, sportivi și antrenori, părinți ai sportivilor, alți iubitori ai sportului, ziariști.

Festivitatea de premiere, care a fost organizată de Primăria Focșani și CSM Focșani 2007,  a avut două moment distincte.

DSCN1128În primul, sportivii clubului municipalității au fost prezentați publicului iar cei mai merituoși, DSCN1056clasați pe primele zece poziții au primit diplome din partea conducerii CSM Focșani 2007. Diplomele au fost înmânate de președintele Comitetului Director al clubului, primarul Cristi Misăilă, și directorul Viorel Ciubotaru.

În partea a doua a festivității, primarul Cristi Misăilă a înmânat sportivilor și antrenorilor premiți diploma, premiile cuvenite pentru performanțe ridicându-se la suma totală de aproape 107 mii de lei!

Despre cum a fost joi, în sala Cinema Balada, la premierea sportului focșănean puteți afla și din imaginile alăturate!

Clasamentul celor mai buni sportivi ai CSM Focșani în anul 2016

DSCN10891 – Daniel Fusaru, arte marțiale  – dublu campion mondial, vicecampion           mondial, campion  european și vicecampion european

2-  Maria Paraschiv, judo – de patru ori medaliată cu bronz la competițiile naționale de tineret și seniori;

Andrei Ciobanu, judo – de două ori medaliat cu bronz la campionatele naționale de seniori și juniori;

Cornel Andrieș, judo – de două ori medaliat cu bronz campionatele naționale de tineret și juniori

Antrenor, Stănică Grosu

DSCN09153. – Echipa de baschet U 20, vicecampioană națională: Marius Ciotlăuș, Alexandru Marinică, Radu Vîrnă, Dumitru Mădălin Potcoavă, Alexandru Pîrjolescu, Valentin Popa, Andrei Sava, Șerban-Lucian Bălan Halici, Flavian Avram, Robert Atanasiu, Valentin Gugoașă. Marius Ciotlăuș și Dumitru Mădălin Potcoavă au făcut parte din lotul Naționalei României care a participat la Campionatul European, grupa B, în Grecia. Din lotul României a făcut parte și Radu Vîrnă, care nu a jucat fiind accidentat.

Antrenori, Petruț Mihai și Mircea Petrișor

4  – Echipa de handbal seniori care și-a îndeplint obiectivul de rămânere în Liga Națională: Emilian Marocico, Dan-Constantin Rusu, Ionuț Cloșcă, Robert Popa, Marian-Valentin Mocanu, Ionuț Gheorghe, Alexandru Gramatic, George Cadăr, Marius Ragea, Robert Năstăsie, Iulian Neață, Gigi Nelu,  Andrei Enache, Silviu Rotaru, DSCN0955Mihăiță Miroiu, Mădălin Țuțu, Răzvan Răpciugă, Bogdan Rață, Attila Eros, Andrei Băluț, Alin Smeu, Gabriel Voinea, Vasile   Ungureanu, PetricăVasilache.

 Antrenor, Viorel Ciubotaru.

5 – Andreea Arginteanu, karate – dublu campioană mondială, campioană   europeană, dublu vicecampioană mondială și europeană;

Antrenor, Daniel Fusaru

-         Dorin Drîmbă, judo -  dublu medaliat cu bronz la campionatele naționale de seniori și tineret.

DSCN1108Antrenor, Stănică Grosu

6– Cătălin-Lucian Pătrașcu, șah – campion național U 18 individual și cu echipa,  participant la Campionatul European și Campionatul Mondial;

- Mălina-Andreea Aciu, șah – campioană națională la individual U 14, vicecampioană națională cu echipa, participantă la Campionatul European și Campionatul Mondial.

Antrenori, Nicolae Petre Grigore și Mihai Strîmbu

 

7 – David Ilie, tir – locul II la Campionatul Național de juniori II și locul III la juniori I;

-Alexandra Bivolaru, tir – locul II la Campioantul Național de juniori III;

DSCN1143-Teodora Șușu, tir  – locul III la Campionatul Național al juniorilor III.

Antrenori, Adrian Alaci și Aurel Giurgea

8 – Maria-Daciana Ciubotaru, tenis – locul I în două turnee de categoria A din Circuitul FR Tenis, locul I la dublu în patru turnee de categoria A din Circuitul FR Tenis.

Antrenor, Răzvan Bucuroiu

9       – Bogdan Alpreotesei, arte marțiale – locul III tineret la Campionatul European;

-Matei-Ionuț Acsinte, șah – dublu campion național cu echipa U 18, medaliat cu bronz la individual.

Antrenori, Nicolae Petre Grigore și Mihai Strîmbu

10 – Echipa de volei senioare - a jucat etapa a II-a a play-off-ului la finalul ediției de campionat 2015-2016: Romina Coman, Mihaela Tașkiran, Daria Goriaeva, Adina Samoilă-Sava, Andreea Buzilă, Ana Maria Cimpoeșu, Bianca Rusu, Camelia Lăzăroiu, Delia Lăzăroiu, Diana Georgescu, Livia Lupoae, Lavinia Ifrim, Iulia Stoica, Mihaela Cîrlan.

Antrenor, Marian RădulescuDSCN0985

-         Echipa de fotbal seniori – a încheiat pe primul loc turul Superligii Altdorf Tehnik: Gabriel Lazăr, Valentin Borș, Florinel Beșa, Emilian Chivu, Alexandru Duca, George Duca, Liviu Dumitriu, Nicolae Grama, Bogdan Grigorică, Cătălin Ivanciu, Dragoș Lăbunț, Ștefan Lupu, Ionuț Manu, Claudiu Mihai, Remus Mitală, Iulian Negoescu, Robert Negrea, Ionuț Nistor, Cosmin Pasăre, Remus Popa, Mădălin Predoiu.

Antrenori, Vasile Burgă și Adrian Toma.

Clasamentul primilor trei sportivi pe secții

Arte marțiale

1       Daniel Fusaru; 2. Andreea Arginteanu: 3. Bogdan Alpreotesei.

Baschet

1       Marius Ciotlăuș; 2. Mădălin Potcoavă; 3. Radu Vârnă.

Handbal

1       Emilian Marocico; 2. Mihăiță Miroiu; 3. Marius Ragea, Robert Năstăsie și Bogdan Rață

Judo

1       Maria Paraschiv; 2. Andrei Ciobanu; 3. Cornel Andrieș.

Fotbal

1       Claudiu Mihai; 2. Mădălin Predoiu; 3. Gabriel Lazăr.

Șah

1       Cătălin-Lucian Pătrașcu; 2. Mălina-Andreea Aciu; 3. Matei-Ionuț Acsinte și Cosmin Vasiliu.

Tenis

1       Maria-Daciana Ciubotaru; 2. Delia Macovei; 3. Denisa Ganea.

Tir

1       David Ilie; 2. Alexandra Bivolaru; 3. Teodora Șușu.  

Volei

1       Mihaela Tașkiran; 2. Romina Coman; 3. Delia Lăzăroiu.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>