RAPORT asupra activităţii Clubului Sportiv Municipal Focşani 2007 în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2015

Clubul Sportiv Municipal Focşani 2007 şi-a desfăşurat, şi în 2015, activitatea în conformitate cu Hotărârea de înfiinţare a clubului din decembrie 2006, cu celelalte hotărâri ale Consiliului Local al Municipiului Focsani referitoare la club, ca şi cu legislaţia din domeniul sportului.

Consiliul Local al Muncipiului Focşani a asigurat Clubului Sportiv Municipal Focşani 2007 un buget care a permis îndeplinirea obiectivelor stabilite pentru 2015 şi a celor de perspectivă. Pe aceasta bază, Comitetul Director şi conducerea executivă au adoptat măsurile organizatorice şi manageriale pentru club şi pentru fiecare secţie în parte astfel încât să fie atins nivelul de performanţă sportivă asumat pentru 2015.

Clubul Sportiv Municipal Focşani 2007 a avut în structură, în 2015, zece secţii sportive, din care, opt, active: arte marţiale, baschet, handbal, judo, şah, tenis, volei. Fără activitate au fost secţiile de rugby şi taekwondo, neafiliate la federaţiile de specialitate şi secţia de atletism, devenită inactivă odată cu pensionarea antrenorului Ştefan Munteanu.

Rezultatele celor şapte secţii sportive cu activitate s-au concretizat în 76 de medalii, dintre care 18 de aur, 24 de argint si 34 de bronz în întrecerile mondiale, europene şi naţionale la care sportivii clubului au participat în 2015, contribuind astfel la crearea unei bune imagini a clubului şi a municipiului Focşani în ţară şi peste hotare.

In 2015, CSM Focşani 2007 a colaborat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean, cu „Liceul cu Program Sportiv”, Colegiul Tehnic ,,Edmond Nicolau” cu asociaţii sportive pe ramură, cu alte instituţii şcolare din municipiu în organizarea unor activităţi sportive cu largă cuprindere în programul ,,Sportul pentru toţi”.

În sportul de performanţă, CSM Focşani 2007 a avut rezultate foarte bune în parteneriatul cu DJST Vrancea, Liceul cu Program Sportiv, CSS Focşani, CS ,,Unirea” Focşani, cu alte cluburi şi asociaţii sportive, mulţi sportivi tineri proveniţi din aceste structuri sportive fiind incluşi în activitatea secţiilor clubului.

Pe aceeaşi bază de parteneriat şi colaborare au fost acoperite nevoile de spaţii de pregătire pentru echipele şi sportivii clubului.

Rezultate în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2015

I.PROMOVAREA SPORTULUI DE PERFORMANŢĂ

Arte marţiale

 Karate, Subotica, 14 octombrie 2015

Karate SKDUN – antrenor Daniel Fusaru

Campionatul mondial

  • Daniel Fusaru – de două ori, locul I şi o dată, locul III cu echipa României, locul II la individual – 10-11 octombrie, Subotica, Serbia

  • Andreea Arginteanu – locul I şi locul II cu echipa României, locul III la individual – 10-11 octombrie, Subotica, Serbia

  • Bogdan Alpreotesei – locul II, individual – 10-11 octombrie, Subotica, Serbia

 Cupa mondială

  • Laurenţi Nemuţ – locul I, individual - 10-11 octombrie, Subotica, Serbia

  • Sebastian Condruz – locul I, individual – 10-11 octombrie, Subotica, Serbia
  • George Popa – locul II şi locul III – 10-11 octombrie, Subotica, Serbia

  • Adelina Popa – locul III, individual – 10-11 octombrie, Subotica, Serbia

Campionatul European

  • Daniel Fusaru – locul I, locul II şi locul III, cu echipa României şi locul III, individual – 18-19 aprilie, Daugavpils, Letonia

  • Andreea Arginteanu – locul I cu echipa României şi locul III, individual – 18-19 aprilie, Daugavpils, Letonia

Bogdan Alpreotesei – locul II, individual – 18-19 aprilie, Daugavpils, Letonia

  • Dragoş Pantazică – locul III, individual – 18-19 aprilie, Daugavpils, Letonia

Cupa Europei

  • Laurenţiu Nemuţ – locul I, individual -18-19 aprilie, Daugavpils, Letonia

  • Emanuel Borş – locul II, individual – 18-19 aprilie, Daugavpils, Letonia

  • Andrei Ungureanu – locul III, individual – 18-19 aprilie, Daugavpils, Letonia

Campionat naţional

  • Dragoş Pantazică – locul I - 7-8 martie, Bucureşti

- locul I şi locul II, karate wadokai – 19 iunie, Voluntari

  • Andreea Arginteanu – locul I şi locul II – 7-8 martie, Bucureşti

  • Bogdan Alpreotesei – locul I – 7-8 martie, Bucureşti
  • Andrei Ungureanu – locul I – 7-8 martie, Bucureşti
  • Adelina Popa – locul I – 7-8 martie, Bucureşti

  • George Dochioiu – locul II – 7-8 martie, Bucureşti

– două locuri II, karate wadokai – 19 iunie, Voluntari

  • Rafaele Udrea – locul II – 7-8 martie, Bucureşti

  • Emanuel Borş – locul III – 7-8 martie, Bucureşti

– de două ori locul III, karate wadokai - 19 iunie, Voluntari

  • Laurenţiu Nemuţ – locul III – 7-8 martie 2015

  • Gabriela Popovici - locul III – 7-8 martie 2015
  • Teodor Georgescu - locul III – 7-8 martie 2015
  • Rareş Burloiu – locul III – 7-8 martie 2015
  • Felicia Saghin – locul II şi locul III, karate wadokai – 19 iunie 2015, Voluntari

  • Echipa Daniel Fusaru, Dragoş Pantazică, George Dochioiu – locul III – karate wadokai – 19 iunie 2015, Voluntari
  • Echipa Dragoş Pantazică, George Dochioiu, Emanuel Borş - locul III, karate wadokai – 19 iunie 2015, Voluntari
  • Echipa Dragoş Pantazică, Alpreotesei Bogdan, Andreeea Arginteanu – locul III – 14-15 noiembrie, Bucureşti
  • Echipa Sebastian Condruz, Daniel Mihai, Teodor Georgescu – locul II – 14-15 noiembrie, Bucureşti

  • Echipa Irina Paraschiv, Gabriela Popovici, Carmen Nedelcu – locul III – 14-15 noiembrie, Bucureşti
  • Echipa Irina Paraschiv, Gabriela Popovici, Cristina Ţirlea - locul III – 14-15 noiembrie, Bucureşti

  • Echipa Ştefan Gotu, George Popa, Sebastian Condruz - locul III – 14-15 noiembrie, Bucureşti

  • Echipa Andreea Arginteanu, Bogdan Alpreotesei, Dragoş Pantazică, Laurenţiu Nemuţ - locul III – 14-15 noiembrie, Bucureşti
  • Echipa formată din Nemuţ Laurenţiu, Borş Emanuel - locul III – 14-15 noiembrie, Bucureşti

Baschet

Antrenori, Mircea Petrişor şi Petruţ Mihai

 Baschet, argint, 7 mai 2015

Campionat naţional

  • Echipa U 20 – locul II la turneul final al Campionatului naţional, ediţia 2014-2015; la sfârşitul anului 2015 se afla pe locul II după parcurgerea a trei tururi de campionat din şase.

Handbal

Antrenor, Viorel Ciubotaru

DSCN2714Campionat naţional

  • Promovarea în Liga Naţională de handbal, ediţia 2015-2016

Judo

Antrenor, Stanică Grosu

Judo, Maria Paraschiv cu Stanica Grosu, 22 martie 2015Campionat naţional

  • Cornel Andrieş – locul II, 7-10 februarie, Craiova

  • Andrei Ciobanu – locul II – 21-23 martie, Baia Mare
  • Maria Paraschiv – locul III – 27 februarie – 1 martie, Oradea

  • Maria Paraschiv – locul III – 21-23 martie, Baia Mare
  • Maria Paraschiv – locul III – 3-5 octombrie, Cluj- Napoca

Şah

Antrenori, Mihai Strîmbu, Nicolae Petre Grigore

 Campionat naţional

  • Patrascu la Eforie, 2014Ionuţ Matei AxinteCosmin Vasiliu la Eforie 2014Echipa Ionuţ-Matei Acsinte, Cătălin-Lucian Pătraşcu, Cosmin Vasiliu – locul I la şah clasic, locul I la blitz, locul II la şah rapid – 21-29 iulie, Iaşi

  • Echipa Mălina-Andreea Aciu, Ana-Maria Banciu, Alexandra-Ioana Banciu – locul I la blitz, locul III la şah clasic – 21-29 iulie, Iaşi

  • Malina AciuEchipa Teodora Avădăni, Anamaria Raţă, Carmen-Teodora Dragomir, Carmen-Nicola Ioniţă – locul III la şah clasic – 21-29 iulie, Iaşi
  • Mălina-Andreea Aciu – locul I la blitz, locul II la şah clasic, locul III la şah rapid – 30 martie – 9 aprilie, Căciulata

  • Ionuţ Matei Acsinte – locul II la dezlegări, locul III la blitz – 9 aprilie, Căciulata

  • Cătălin-Lucian Pătraşcu - locul II la şah rapid – 9 aprilie, Căciulata

Tenis

Antrenor, Răzvan Bucuroiu

DSCN1565Campionat naţional

  • Maria Ciubotaru – locul III, cu echipa (împrumut la Fortuna Brăila) – 29 iunie, Brăila

Turnee de categoria I

  • Maria-Daciana Ciubotaru, Delia Macovei, Denisa Ganea – locul I, II sau III la turnee naţionale de categoria I

Tir sportiv

Antrenori, Adrian Alaci şi Aurel Giurgea

DSCN7468Campionat naţional

  • Echipa Mihnea Ene, Lucian Puţaru, Ştefan Magadan – locul II la juniori I şi locul II la juniori II – 7 februarie, Oradea

  • Lucian Puţaru – locul III – 7 februarie, Oradea

Volei

DSCN6305Antrenor, Marian Rădulescu

Campionat naţional

  • Echipa de senioare a participat în Play-off-ul seriei Est a Campionatului National, Divizia A2, ediţia 2014-2015; locul III în Seria Est, la finalul turului Campionatului Naţional, Divizia A2, ediţia 2015 – 2016

II. SPORTUL PENTRU TOŢI

DSCN0365CSM Focşani 2007 a organizat ori a colaborat la organizarea – în Piaţa Unirii, în Grădina publică, în săli de sport sau pe terenuri în aer liber, a unor competiţii de atletism, baschet, futsal, handbal, volei, şah, tenis de câmp, biciclete, role la care au participat numeroşi copii şi tineri din municipiu. Astfel de competiţii au fost organizate cu prilejul zilelor de 1 Martie, 8 Martie, 1 Iunie, al Zilelor Municipiului Focşani, Zilei Europei, Zilei Naţionale României, ca şi cu alte prilejuri în care a fost necesară implicarea CSM Focşani 2007.

 

III. ÎNTREŢINEREA ŞI FUNCŢIONAREA BAZEI MATERIALE

DSCN7641- La baza sportivă Milcovul Sud au fost făcute lucări de refacare a gazonului pe terenurile 1, 2 şi 3, a acoperişului şi a cabinelor vestiare. Terenurile de fotbal au fost puse, în baza unui program stabilit împreună cu beneficiarii, la dispoziţia cluburilor şi asociaţiilor sportive care au solicitat acces pe terenurile de antrenament şi de disputare a jocurilor oficiale. De asemenea, de două ori pe săptămână, a fost oferit accesul liber pe terenuri de pregătire pentru focşănenii care au dorit să facă mişcare în aer liber;

Au fost făcute lucrările uzuale pentru întreţinerea gazonului şi pentru desfăşurarea jocurilor oficiale sau amicale

- Au fost făcute lucrările pentru întreţinerea curentă a bazei pe toată durata anului – tunderea gazonului, tăvăluirea, perierea, plombarea, repararea zonelor afectate după fiecare joc sau antrenament, nisipare, reînsămânţare.

- Pentru executarea lucrărilor de întreţinere a gazonului, cu aprobarea Consiliului Local al Municipiului Focsani, a fost achiziţionat un tractor de tuns iarbă.

- A fost betonat terenul de tenis nr. 1, din Nicolae Bălcescu, în vederea acoperirii cu suprafaţă sintetică.

- Pentru secţia de tir, au fost cumpărate două arme cu aer comprimat şi un compresor de aer comprimat.

La sediul clubului au fost făcute lucrări de reparaţie şi întreţinere.

IV. CHELTUIELI SPECIFICE

Pentru buna desfăşurare a activităţii sportive de performanţă:

- au fost încheiate contracte de prestări servicii cu sportivii şi antrenorii de la arte marţiale, baschet, handbal, judo, şah, tenis, tir, volei;

- au fost organizate cantonamente la secţiile de arte marţiale, baschet, handbal, judo, şah, volei;

- au fost cumpărate susţinătoare de efort şi medicamenate pentru sportivi;

  • au fost alocate fondurile necesare pentru participarea sportivilor clubului la competiţii interne şi internaţionale, ca şi la activităţile de pregătire.

Director,

Grosu Stănică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>